Школяр України



Індійський океан

Понад 80 % площі Індійського океану знаходиться в Південній півкулі. Шельфовим морем є Перська затока. На північній окраїні Індійського океану чітко виражений крутий і вузький материковий схил. Місцями він розчленований підводними каньйонами. Найбільші — це каньйони Інду і Гангу. У Зондському жолобі спостерігаються найглибші ділянки Індійського океану (7 729 м). Ложе займає більше, ніж половину площі дна океану, тут поширені вулканічні гори.

Клімат і води

Клімат північної частини Індійського океану мусонний. Тропічні й субтропічні широти океану знаходяться під впливом південно-східних пасатів, у помірних широтах переважають західні вітри. У тропічних широтах влітку і восени часто проносяться урагани. Влітку в північній частині Індійського океану течії мають північно-східний і східний напрямок, узимку — південно-західні і західні течії. У південній частині океану великий антициклональний кругообіг утворюють теплі — Південна Пасатна і Мису Голкового та холодні течії — Західних Вітрів і Західно-Австралійська.

Температура води на поверхні на більшій частині Індійського океану вище 20 °С, тільки на крайньому півдні температура води опускається нижче 0 °С. Солоність вод змінюється від 32 до 36,5 ‰. Висока солоність — у вод Перської затоки (37–39 ‰) і Червоного моря (41 ‰). Айсберги, що утворюються в антарктичних широтах, виносяться вітрами у серпні до 55° пд. ш. У лютому вони досягають 65–68° пд. ш.

Живі організми в Індійському океані розподілені нерівномірно. На мілководдях тропічної зони широко поширені корали, серед планктону зустрічаються організми, що світяться вночі; водяться різні види акул, летючі риби, зустрічається кілька видів гігантських черепах, морські змії. Ссавці Індійського океану представлені синіми китами, кашалотами, дельфінами, тюленями, морськими слонами, ще зустрічається дюгонь. Промислове значення мають сардинели, тунці, окуневі, оселедець, анчоус, креветки.

Індійський океан відомий родовищами нафти і газу на шельфі Ближнього і Середнього Сходу (Перська затока); перспективними вважаються шельфові зони Індостану, Східної Африки, Західної Австралії. Прибережні зони Індостану, Шрі-Ланки, Західної Австралії багаті різними металами.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.