Школяр України



Індія

Держава Гупта — остання зі стародавніх імперій на території Індії, яка загинула під нищівними набігами гунів у другій половині V ст. Але вже в 528 р. індійські князі — раджі — об’єднаними силами розбили гунів.

Наслідком вторгнення кочовиків в Індію була тривала політична роздробленість країни (майже 650 років, за винятком періоду правління раджі Шрі Харші, який зумів об’єднати північні землі Індії на 40 років). Виникло багато держав — князівств на чолі з раджами, які воювали між собою і прагнули підкорити один одного. Такі держави не були сильними й швидко розпадалися.

Делійський султанат — держава в Індії зі столицею в Делі, яка існувала протягом 1206–1526 рр. Заснована в Північній Індії після її завоювання державою Гурідів. Делійський султанат послаблювала постійна боротьба між вельможами та заколотниками проти влади султана. У середині ХІV ст. від нього почали відокремлюватися незалежні князівства. У 1525 р. війська Бабура розбили військо султана і заснували в Індії імперію Моголів. Європейці називали її володаря Великим Моголом.

В Індії існував давній поділ людей на касти брахманів (жерців), кшатріїв (воїнів), вайшів (торговців, землеробів) та шудр (ремісників, служників, рабів). Найнижче становище в суспільстві займали «недоторкані», тобто ті, хто виконував «нечисту» роботу — збирали сміття, обробляли шкіру тощо.

На початку середніх віків в Індії виникла нова релігія — індуїзм. Індуси вважали, що душа померлого потрапляє в рай або пекло лише на деякий час залежно від кількості добрих і поганих учинків протягом життя. Під час нового народження душа повертається на землю і вселяється в інше (людське або нелюдське) тіло. Тому індуси уникали завдавати шкоду будь-якій живій істоті. Творцем усього живого в індуїзмі вважається бог Брахма. За  уявленнями індусів, у світі борються дві стихії — рух і спокій. Їх уособлюють Шива (бог, який є руйнівною силою) та Вішну (бог справедливості, добра і спокою).

Індійці досягли значних успіхів у різноманітних науках, зокрема в математиці: створили цифри, використовували математичні розрахунки під час будівництва храмів. Індійські лікарі вміли робити операції на черепі, застосовували при цьому хірургічні інструменти. А вчені-астрономи довели, що Земля кругла й обертається навколо своєї осі.

Від середніх віків в Індії збереглося багато архітектурних шедеврів — розкішних храмів та палаців.

 

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.