Школяр України



Ферум. Залізо. Поширеність Феруму в природі. Біологічна роль Феруму

Другий важливий хімічний елемент після Оксигену, властивості якого будуть вивчатися, це Ферум. Ферум є металічним елементом, який утворює просту речовину залізо. Ферум входить до складу восьмої групи побічної підгрупи періодичної системи. Згідно з номером групи максимальна валентність Феруму повинна становити вісім, проте в сполуках Ферум найчастіше виявляє валентність два і три, а також відомі сполуки з валентністю Феруму шість. Відносна атомна маса Феруму дорівнює п’ятдесят шість.

За розповсюдженям у складі земної кори Ферум посідає серед металічних елементів друге місце після Алюмінію. Масова частка Феруму в земній корі становить майже п’ять відсотків. У самородному стані залізо зустрічається дуже рідко, звичайно лише у вигляді метеоритів. Саме в цьому вигляді наші пращури й змогли вперше познайомитись із залізом та оцінити його як дуже добрий матеріал для виготовлення знаряддя праці. Вважається, що залізо є головною складовою ядра земної кулі. Найчастіше Ферум зустрічається в природі у складі руд. Найважливішими з них є: магнітний залізняк (магнетит) Fe3O4, червоний залізняк (гематит) Fe2O3, бурий залізняк (лимоніт) Fe2O3·nH2O, залізний колчедан (пірит) FeS2, шпатовий залізняк (сидерит) FeСO3, гетит FeO(OH). У водах багатьох мінеральних джерел міститься Fe(НСO3)2 і деякі інші солі Феруму.

Ферум є життєво важливим елементом. В організмі людини, як і тварин, ферум присутній в усіх тканинах, проте найбільша його частина (приблизно три грами) зосереджена в кров’яних кульках. Атоми Феруму займають центральне положення в молекулах гемоглобіну, їм гемоглобін зобов’язаний своїм забарвленням і здатністю приєднувати та відщеплювати кисень. Ферум бере участь у процесі перенесення кисню від легенів до тканин організму. Добова потреба організму у Ферумі становить 15-20 мг. Загальна його кількість потрапляє в організм людини з рослинною їжею та м’ясом. При втраті крові потреба у Ферумі перевищує кількість, яку людина отримує з їжею. Нестача Феруму в організмі може привести до стану, який характеризується зменшенням кількості еритроцитів та гемоглобіну крові. Медичні препарати Феруму слід вживати тільки за призначенням лікаря.

 


Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.