Школяр УкраїниДобування кисню в лабораторії. Поняття про каталізатор. Реакції розкладу

У лабораторії кисень добувають при розкладі деяких складних речовин, що містять Оксиген. Реакцією розкладу називають хімічну реакцію, внаслідок якої з однієї речовини (реагенту) утворюється декілька інших речовин (продуктів реакції). Розглянемо приклади найважливіших реакцій, що застововуються для добування кисню в лабораторії.

1. Реакція термічного розкладання калій перманганату. Складемо рівняння хімічної реакції:

Добування кисню в лабораторії. Поняття про каталізатор. Реакції розкладу

Речовина калій-манган-о-чотири широко розповсюджена в повсякденому житті під назвою “марганцівка”. Кисень, що утворився, виявляють тліючою скіпкою, яка яскраво спалахує біля отвору газовивідної трубки приладу, в якому проводять реакцію, або при внесенні в посудину з киснем.

2. Реакція розкладання гідроген пероксиду у присутності манган (IV) оксиду. Складемо рівняння хімічної реакції:

Добування кисню в лабораторії. Поняття про каталізатор. Реакції розкладу

Гідроген пероксид також добре відомий із повсякденого життя. Він може бути використаний для обробки подряпин і дрібних ран (розчин аш-два-о-два з масовою часткою три відсотки має бути в кожній аптечці невідкладної допомоги). Багато хімічних реакцій прискорюється в присутності певних речовин. У даному випадку реакцію розкладу гідроген пероксиду прискорює манган-о-два, проте сам манган-о-два не витрачається і не входить до складу продуктів реакції. Манган-о-два є каталізатором.

Каталізаторами називаються речовини, які прискорюють хімічні реакції, але самі при цьому не витрачаються. Каталізатори не тільки широко застосовуються в хімічній промисловості, а ще й відіграють важливу роль у житті людини. Природні каталізатори, що здобули назву ферменти, беруть участь у регулюванні біохімічних процесів.

Кисень, як уже зазначалося раніше, трохи важчий за повітря. Тому його можна зібрати витісненням повітря в посудину, розміщену отвором вгору.

 


Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.