Школяр УкраїниБудова і різноманітність квіток

Квітка (орган насінного розмноження)це вкорочений та обмежений у рості видозмінений пагін, який є репродуктивним (генеративним) органом. У квітці розрізняють оцвітину, маточку і тичинки.

Розміщені ці частини на квітколожірозширеній частині квітконіжки (видовжене продовження стебла). Коли квітконіжки скорочені і зовні непомітні, квітки назива­ють сидячими (конюшина, подорожник, соняшник). Оцві­тина складається з чашолистиків (вони утворюють ві­ночок). Чашечка та віночок бувають вільно-пелюстко­вими (малина, шипшина, грицики) та зросло-пелюстковими (картопля, кульбаба, дзвоники). Якщо в оцвітині є чашечка і віночокце подвійна оцвітина, коли немає поділу на віночок і чашечкупроста. Якщо через квітки можна провести декілька площин симетрії (яблуня, гвоздика), їх називають правильними, якщо одну або ні одноїнеправильними (шавлія, квасоля). Головні частини квіткиматочки та тичинки. Кожна тичинка утворена пиляком і тичиночною ниткою. У пиляку є 4 гнізда, в них розвивається пилок.

Маточка утворена одним або декількома плодолистиками, складається у нижньої розширеної частинизав’язі, видовженого (не у всіх квіток) стовпчика та верхньої частиниприймочки маточки. На внутрішніх стінках зав’язі знаходяться один або кілька насінних зачатків. Покриви насінного зачатку не зростаються, залишається отвірпилковхід. Із насінного зачатку після запилення і запліднення розвивається насінина, із зав’язіоплодень; разом вони утворюють плід. Іноді в утворенні плоду беруть участь інші частини квітки (наприклад, квітколоже).

За положенням відносно покриву квітки розрізняють зав’язь верхню і нижню. Квітки, що мають маточки та тичинки, називають двостатевими. Ті, в яких тільки маточки (маточкові) або тільки тичинки (тичинкові), називаються одностатевими. Тичинкові та маточкові квітки можуть бути розташовані на одній (однодомні) або на різних (дводомні) рослинах.

 


Біологія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.