Національно-визвольна війна українського народу під проводом Богдана Хмельницького
Ситуація в Україні напередодні війни
У 40-ві роки XVII ст. соціальні й національні протиріччя в Україні досягли найбільшої гостроти. Народні маси зазнавали нещадної експлуатації й сваволі з боку магнатів і шляхти Польщі. Панщина в окремих районах українських земель досягала 4–6 днів на тиждень, значно збільшилися натуральні податки. Погіршало становище рядового й реєстрового козацтва. Права і привілеї реєстровців постійно обмежувалися. Була ліквідована виборність полковників і старшин, переглядалися їхні права на земельні наділи і маєтки. Часто нереєстрових козаків магнати перетворювали на кріпосних.
Отже, шляхетська політика насильства й пограбування, експлуатації та розорення народу зачіпала економічні, політичні й національні інтереси більшості українського населення: селян і міщан, козаків і козацької старшини, дрібної української шляхти і нижчого православного духівництва. Увесь народ піднявся на боротьбу за визволення від гніту шляхетської Польщі.
Початок визвольної війни
Визвольну війну українського народу очолив чигиринський козацький сотник Богдан (Зиновій) Михайлович Хмельницький. Сотник мав досвід ведення війни, який набував у повстаннях 30-х років XVII ст., у війнах із турками й татарами, на посаді військового писаря. У січні 1648 р. запорізькі козаки на чолі з Б. Хмельницьким вигнали із Січі урядовий гарнізон, а Хмельницького обрали своїм гетьманом. Більша частина реєстровців перейшла на бік запорожців. Підготувавши основну військову базу на Запоріжжі, Б. Хмельницький звернувся до українського народу із закликом взяти участь у боротьбі проти шляхетської Польщі.
Щоб забезпечити свій тил із півдня від татар і отримати їхню допомогу кіннотою, Хмельницький у лютому 1648 р. уклав воєнний союз із Кримським ханством. Із Криму в Україну прийшов чотиритисячний татарський загін.
У квітні 1648 р. Б. Хмельницький вийшов із військом із Запорізької Січі назустріч польським військам, які намагалися придушити повстання на Придніпров’ї. 19 квітня — 6 травня 1648 р. в урочищі Жовті Води (територія сучасної Дніпропетровської області) відбулася перша битва, у якій повстанці разом із татарами розбили шляхтичів. На бік повсталих перейшло 4 тисяч реєстрових козаків на чолі з наказним гетьманом Філоном Джалолієм.
Після цієї перемоги військо Б. Хмельницького рушило проти головних сил Польщі, які нараховували майже 20 тисяч осіб, і укріпилося поблизу Корсуня. 15 травня сюди підійшли 15 тисяч війська Хмельницького і 4 тисячі татар. Вони оточили польську армію, яку очолювали М. Потоцький і М. Калиновський, в урочищі Горохова Діброва, і 16 травня 1648 р. польське військо було розбите. М. Потоцький, М. Калиновський і майже 8500 жовнірів і шляхти потрапили в полон до татар.
Перші перемоги повстанців сприяли розгортанню повстань на всій території України. Польські магнати і шляхта тікали в Польщу. Гетьманською резиденцією став Чигирин. Б. Хмельницький готувався до подальшої боротьби, налагоджував зв’язки із Росією для спільної боротьби проти шляхетської Польщі.