ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 4 ЗОВНІШНЯ БУДОВА КІЛЬЧАСТИХ ЧЕРВІВ
Мета: виявити характерні особливості зовнішньої будови дощового черв'яка, визначити риси пристосованості червів до умов життя у ґрунті. Обладнання: живі дощові черв'яки (10-15 шт.), ванночки, препарувальні голки, лупи, готові вологі мікропрепарати.
Хід роботи
1. Розгляньте живого дощового черв'яка. Визначте форму тіла, забарвлення, розміри.
Пояснення:
Дощовий черв'як має витягнуте, округле в поперечному розрізі, кільчасте тіло завдовжки 10-16 см. Колір тіла — рожевий.
2. Знайдіть передній і задній кінці тіла. Розгляньте потовщення — поясок. Пояснення:
Передній кінець тіла більш загострений. На ньому міститься ротовий отвір. Задній кінець тіла — тупий. На передньому кінці тіла знаходиться потовщення — поясок, необхідний для відкладання яєць.
3. Визначте черевну та спинну частини тіла черв'яка. На черевній частині за допомогою лупи знайдіть щетинки. Яке вони мають значення?
Відповідь:
Черевна частина тіла черв'яка плоска, а спинна — більш опукла. На кожному членику черевної частини є маленькі щетинки. Вони майже не помітні, але якщо ми проведемо пальцем від заднього кінця тіла до переднього, то відразу відчуємо їх. Щетинки полегшують пересуваня дощового черв'яка.
4. Простежте за пересуванням черв'яка. Поясніть характер його рухів. Пояснення:
Пересувається черв'як за допомогою кільцевих та поздовжніх м'язів: спочатку стискує передній кінець тіла, потім підтягує задню частину тіла та навпаки. Такий характер пересування дозволяє черв'яку прокладати ходи у ґрунті.
5. Препарувальною голкою доторкніться до шкіри черв'яка в різних частинах тіла. Як черв'як реагує на дотик?
Відповідь:
Реакція черв'яка на дотик така: він починає скорочувати своє тіло, бо в його шкірі є спеціальні чутливі клітини.
6. Намалюйте схему будови дощового черв'яка, зробіть позначення на малюнку.
7. Зробіть висновок. Які риси пристосованності до життя у ґрунті є в дощового черв'яка?
Висновок:
Дощовий черв'як має обтічну форму тіла, вкритого слизом. На кожному сегменті черевної частини тіла розташовані щетинки, завдяки яким черв'як може пересуватися у ґрунті. Також він може «проїдати» собі ходи у ґрунті. Передній кінець тіла загострений, задній — тупий; добре розвинені м'язи. Це теж покращує пересування.
Додаткове завдання
1. Чи всі сегменти тіла кільчастих червів однакові? Відповідь:
Тіло кільчастих червів складається з численних сегментів. Більшість сегментів подібні, тільки перший та останній відрізняються від інших. Перший сегмент — передротова лопать, останній — анальна лопать. Перед останнім сегментом знаходиться зона росту черв'яка.
2. Яке значення для черв'яка має поясок? Відповідь:
Дощові черв'яки — гермафродити. Перед відкладанням яєць пара черв'яків обмінюється сім'яною рідиною. Після цього з пояска виділяється слиз, у який відкладаються яйця. Потім клубок із яйцями скочується з тіла черв'яка і твердне, перетворюючись на кокон. З кокона виходять молоді черв'яки.