Школяр УкраїниЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 12 БУДОВА СКЕЛЕТА ПТАХА

Мета: ознайомитися з будовою скелета птаха, виявити в ньому ознаки, зумовлені

пристосуванням до польоту. Обладнання: скелети птахів.

Хід роботи

1. Розгляньте скелет птаха. З яких відділів він складається? Відповідь:

Скелет птахів складається з черепа, хребта, поясів кінцівок, скелета кінцівок. Він легкий, бо більшість кісток усередині порожнисті й заповнені повітрям.

2. Розгляньте череп. Знайдіть очні ямки, беззубі щелепи. Виявіть, як з'єднані між собою кістки черепної коробки?

Відповідь:

Череп птаха складається з черепної коробки, великих очних ямок, беззубих верхньої й нижньої щелеп, що утворюють дзьоб. Усі кістки черепа, крім нижньої щелепи, міцно зрослися між собою, бо під час клювання череп зазнає великого навантажання.

3. Розгляньте хребет. З яких відділів він складається? Відповідь:

Хребет птахів складається з шийного, грудного, поперекового, крижового, хвостового відділів. Шийний відділ хребта довгий, гнучкий, складається з великої кількості хребців (від 11 до 25). Грудні хребці зростаються між собою та із крижем. Від них відходять ребра, рухомо з'єднані з грудиною. Грудина має внизу високий гребінь — кіль, до якого кріпляться м'язи, що підіймають та опускають крила. Поперекові хребці зростаються між собою та з крижовими хребцями. Хвостовий відділ складається з декількох (6-9) вільних хребців і куприкової кістки.

4. Знайдіть кістки поясу передніх кінцівок.Чому цей пояс дуже міцний? Відповідь:

Пояс передніх кінцівок складається з трьох парних кісток: воронячих, лопаток, ключиць. Ключиці зрослися й утворюють вилочку. Пояс передніх кінцівок у птаха дуже міцний, бо він є опорою для крил.

5. Розгляньте скелет крила птаха. Частина кісток крила зрослася. Яке це має значення?

Відповідь:

Крило птаха складається з плечевої кістки, передпліччя (ліктьова і променева кістки) та кисті. Кисть у птахів має лише 3 пальці. Менша кількість пальців, зрощення дрібних кісток кисті роблять цей відділ крила дуже міцним, бо під час польоту на нього припадає найбільше навантаження. Вилочка пом'якшує поштовхи при помахах крил.

6. Знайдіть пояс задніх кінцівок — таз. З чого він складається? Відповідь:

Пояс задніх кінцівок складається з трьох пар тазових кісток, які зрослися з поперековим та крижовим відділами хребта і першими хвостовими хребцями. Таз дуже міцний, бо є опорою для задніх кінцівок.

7. Розгляньте скелет задніх кінцівок. З яких кісток він складається? Відповідь:

Скелет задньої кінцівки складається з трьох відділів: стегна, гомілки (великої та малої гомілкових кісток), стопи з пальцями, цівки. Цівка характерна тільки для птахів, вона допомагає птахові піднімати тіло над землею та пом'якшує удар під час приземлення після польоту.

8. Заповнити таблицю.

 

Особливості будови скелети птаха

Відділи скелета
Назва кісток, особливості будови
Череп
Черепна коробка, очні ямки, дзьоб
Хребет:

— шийний відділ
Шийні хребці (11-25), рухливий, гнучкий
— грудний відділ
Грудні хребці, ребра, грудина, кіль
— попереково-крижовий відділ
Хребці зрослися і утворюють складний криж
— хвостовий відділ
Хвостові хребці (6-9) і куприкова кістка
Пояс передніх кінцівок
Дві воронячі кістки. 2 лопатки, 2 ключиці
Передня кінцівка
Плече, передпліччя, кисть
Пояс задніх кінцівок
Тазові кістки
Задня кінцівка
Стегно, гомілка, цівка, стопа з пальцями

9. Висновок:

У зв'язку з пристосованістю до польоту у птахів спостерігається ряд особливостей у будові скелета: скелет птаха міцний та легкий. Деякі кістки зрослися між собою. Трубчасті кістки порожні, містять усередині повітря. Грудина мас кіль, до якого прикріплюються м'язи, які приводять в рух крила. Цівка пом'якшує удар під час приземлення після польоту.

 

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.