Атмосферний тиск. Досліди Торрічеллі
Атмосфера — повітряна оболонка Землі. Вона сягає висоти декількох тисяч кілометрів. Ми живемо на дні величезного повітряного океану. Унаслідок дії сили тяжіння верхні шари повітря стискають нижні шари. Земна поверхня і тіла, які знаходяться на ній, відчувають тиск, який називають атмосферним.
Уперше атмосферний тиск визначив італійський учений Еванджеліста Торрічеллі. Для визначення атмосферного тиску Торрічеллі запропонував ртутний барометр. Він складається з довгої скляної трубки, запаяної з одного кінця та заповненої ртуттю. Трубку перевертають відкритим кінцем униз та занурюють у чашку з ртуттю. Тиск, створений стовпом ртуті, урівноважується атмосферним тиском, який не дозволяє ртуті виливатися. Тиск такого стовпа дорівнює атмосферному. Тому й атмосферний тиск традиційно вимірюють у міліметрах ртутного стовпа.
Нормальним атмосферним тиском вважають 101 292,8 паскалів, що приблизно дорівнює 101,3 кілопаскалів, це тиск на рівні Світового океану.
Атмосферний тиск залежить від висоти над рівнем Світового океану та погодних умов. 1 міліметр ртутного стовпчика приблизно дорівнює 133,3 паскалів.
Для вимірювання атмосферного тиску використовують також барометр-анероїд. Крім того, існують прилади, які дозволяють вимірювати зміну тиску. Такі прилади називають манометрами.