Школяр України



Атмосфера та клімати Землі

Залежність клімату від сонячного тепла

Найважливішими із процесів, що формують клімат, є надходження тепла, основне джерело якого — Сонце. Кількість сумарної сонячної радіації зменшується від екватора до полюсів, оскільки залежить від куту падіння промінів, тобто від широти місцевості.

Розподіл температури повітря

У січні найвища середня температура спостерігається на екваторі (+27 °С), найхолодніше місце — південний полюс із середньою місячною температурою (–48 °С). У середньому за рік найтеплішою паралеллю є 10° пн. ш. з температурою +27 °С. Це термічний екватор. Для земної кулі середня річна температура повітря біля земної поверхні становить +14 °С.

Розподіл атмосферного тиску

Поблизу екватора атмосферний тиск знижений. Великої висоти та інтенсивності в приекваторіальній зоні досягають висхідні потоки, що викликають утворення потужних купчасто-дощових хмар та випадіння зливових опадів. Це смуга зенітальних дощів, які щоденно повторюються та збігаються за часом з положенням Сонця у зеніті.

На північ та південь від екватора у субтропічних широтах між 30–35-ми паралелями накреслюється субтропічна зона високого тиску, що складається з ряду субтропічних антициклонів, які переміщуються в широтному напрямку. Від окраїни субтропічних антициклонів у бік екватора дують стійкі вітри — пасати. Схема загальної циркуляції атмосфери — система повітряних течій — порушується мусонами та тропічними циклонами. Основний ареал тропічних мусонів припадає на південну і південно-східну окраїни Євразії та пов’язані з ними акваторії Індійського і Тихого океанів. Тропічні циклони відрізняються дуже низьким тиском у центрі, штормовими й ураганними вітрами. Переважні вітри середніх широт — західні.

Повітряні маси і їх типи

Загальні властивості повітряних мас залежать від того, на якій географічній широті, на материках чи над океанами вони формуються. Відповідно до цього розрізняють арктичні (антарктичні), помірних широт (полярні), тропічні та екваторіальні повітряні маси. Усі вони, крім екваторіальних повітряних мас, можуть бути континентальними і морськими.

Кліматичні пояси

На земній кулі залежно від розподілу сонячного тепла й основних типів повітряних мас виділяють 7 основних і 6 перехідних кліматичних поясів.

В області екватора знаходиться екваторіальний кліматичний пояс, уздовж Північного і Південного тропіків лежать два тропічних пояси, біля помірних широт — два помірних, біля полюсів — арктичний та антарктичний. Назви поясів дані за їхнім географічним положенням. У кожному основному поясі клімат визначає, головним чином, повітряна маса.

Між основними кліматичними поясами знаходяться перехідні пояси: два субекваторіальних, два субтропічних, субарктичний і субантарктичний. Вони характеризуються зміною повітряних мас, які приходять із сусідніх основних кліматичних поясів залежно від сезонів року. У північному субтропічному поясі влітку панують тропічні повітряні маси, взимку — помірні.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.