Антарктида. Загальні відомості
«Антарктика» — це найсуворіша область Землі з дуже низькими температурами повітря, сильними вітрами, хуртовинами і туманами. Вона охоплює материк Антарктиду з прилеглими до нього островами і південні частини трьох океанів з морями Уеделла, Росса, Амундсена, Беллінсгаузена та ін. З проток світу найбільша — протока Дрейка, а з усіх течій — Великий західний дрейф, або ж циркумполярна течія. Центральне положення в Антарктиці займає материк Антарктида площею близько 14 млн. км2. Крім півострова Антарктичний, вона майже повністю лежить у межах Південного полярного кола. Велика частина морів укрита шельфовими льодовиками приблизно до межі берегової обмілини, що є продовженням материкового крижаного панцира. Береги Антарктиди — це стрімкі крижані обриви висотою в кілька десятків метрів.
Відкриття Антарктиди
Антарктида була відкрита значно пізніше за інші материки. У другій половині XVIII ст. Джеймс Кук першим перетнув Південне полярне коло, досягнувши рекордної широти — 71°10'. Але тільки в 1819–1821 р. російська експедиція на суднах «Восток» і «Мирний» на чолі з Ф. Ф. Беллінсгаузеном і М. П. Лазарєвим обійшла навколо невідомого материка і відкрила у водах Антарктики багато островів. 28 січня 1820 р., коли експедиція вперше підійшла до берегів материка, вважають датою відкриття Антарктиди. Улітку 1911 р. експедиції, очолювані англійцем Робертом Скоттом і норвежцем Руалем Амундсеном, досягли Південного полюсу майже одночасно.
З 1955 р. тут проводяться регулярні спостереження (близько 40 станцій) ученими 17 країн. Починаючи з 1957 р. — Міжнародного геофізичного року — організовуються надзвичайні за масштабами експедиції: відкрито і нанесено на карту нові географічні об'єкти, отримано цікаві дані про природу Антарктиди. 1 грудня 1959 року у Вашингтоні був підписаний Договір про Антарктику (вступив у силу 23 червня 1961 р.), який заборонив у цьому великому регіоні будь-які заходи військового характеру. Він припускає проведення тільки наукових досліджень і обмін науковою інформацією. У результаті спільних зусиль країн-учасниць договору отримана цікава інформація у галузі фізики атмосферних явищ, метеорології, океанології та ін. З 1996 р. в Антарктиді працює перша українська наукова станція «Академік Вернадський».