Криза старого ладу. Початок модернізації
Англійська революція
До середини XVII ст. дворяни вважалися тільки держателями королівської землі, а не її власниками. Товарність господарства вимагала привласнення маєтків. Це призвело до конфлікту королівської влади з парламентом, який із представників буржуазії та «нового» дворянства сформував опозицію.
Успіхи сільського господарства, створення великих мануфактур у гірничодобувній, кораблебудівній, збройній та інших галузях виробництва, діяльність торгових компаній приводить до появи капіталістичних відносин.
Змінюється соціальна структура населення. «Старе» дворянство розорялося. «Нове» дворянство пристосовувало свої володіння до запитів ринку, активно включалося в торгівлю. Зростала буржуазія — підприємці, торговці, цехові майстри. Копигольдери — особисто вільні селяни ― були змушені сплачувати високу плату за користування землею. У суспільстві назрівала глибока криза.
Внутрішня й зовнішня політика Якова І та Карла І, посилення абсолютизму обурювали буржуазію та нове дворянство. Деякий час парламент не збирався.
1640 р. вважається роком початку Англійської революції. Війна з Шотландією вимагала введення нових податків і змусила Карла І скликати «довгий» парламент, який засідав 12 років. За ці роки він досяг певних успіхів: було заборонено збирати податки без дозволу парламенту, знищено каральні органи абсолютизму Високe комісі та Зорянe палатe. Прийнята «Велика Ремонстрація», яка звинувачувала короля у зловживаннях, захищала принцип недоторканності особи та її власності.
На початку 1642 р. Карл І поїхав на північ країни для створення армії прибічників короля —– роялістів, або кавальєрів. Парламент формував свою армію «круглоголових».
У перших битвах парламентська армія, набрана з найманців, зазнала поразки. Тоді парламент пішов на створення армії «нового зразка». Її очолив Олівер Кромвель — відомий політик та офіцер. Його загін «залізнобоких», ядром якого були пуритани, відрізнявся дисципліною, глибокою переконаністю у справедливості справи, за яку вони боролися. 14 червня 1645 р. у битві при Нейзбі королівська армія була розгромлена. 30 січня 1649 р. Карл І був страчений у Лондоні. Парламент конфіскував землі короля, феодальної знаті, а також володіння церкви. У становищі селян нічого не змінилося.
Англія була проголошена республікою, але фактично це був протекторат на чолі з Кромвелем. За його правління до складу держави увійшли Ірландія та Шотландія.
Після смерті Кромвеля парламент запропонував повернутися на престол Карлу ІІ, сину страченого Карла І. Новий король підтвердив права дворян та буржуазії, намагався відновити католицьку церкву.
У 70-і рр. XVII ст. з’явилися нові партії – віги («партія двору») і торі («партія парламенту»). Хоча між партіями й існували окремі розбіжності, але вони обидві відстоювали інтереси різних груп одного й того ж класу нових власників.
Яків ІІ, брат Карла І, створив армію й проголосив відновлення абсолютизму та католицизму. У 1688 р. парламент оголошує скасування влади Якова ІІ та передачу її штатгальтеру Голландії Вільгельму Оранському. Ці події отримали назву славної революції. З цього часу найважливіші державні питання почав вирішувати не король, а парламент. Влада короля все більше обмежувалася. У 1689 р. Вільгельм Оранський був проголошений королем. У цьому ж році парламент ухвалив «Білль про права», за яким «король царює, але не править». Парламенту, що складався з представників різних партій, були надані права формувати уряд.
Англійська революція XVII ст. покінчила з феодальним ладом і тим самим відкрила простір для розвитку нового способу виробництва і нових суспільних відносин. Буржуазія здійснила промислову революцію й вивела Англію на перше місце в Європі, перетворивши її на «майстерню світу».