Школяр УкраїниБудова листка та його роль у забезпеченні процесу фотосинтезу, газообміні та випаровуванні води

Зверху і знизу листок укритий клітинами покривної тканинице шкірка листка, безбарвні клітини якої щільно прилягають одна до одної.

Шкірка захищає внутрішні частини від висихання, механічного ушкодження. Часто вона вкрита тоненькою жироподібною плівкою (кутикула, віск).  Серед безбарвних клітин є бобоподібні клітини з хлоропластами та нерівномірно потовщеними стінками. Ці клітини разом із щілиною між ними утворюють продихи, які регулюють швидкість газообміну та випаровування води листком. Між верхньою та нижньою шкірками розташовані клітини основної фотосинтезуючої тканини листка. Вони утворюють стовпчасту (де клітини щільно прилягають одна до одної і розміщені рядами) та губчасту (овальні нещільно розташовані клітини з великими міжклітинниками) фотосинтезуючу тканину. Найінтенсивніше фотосинтез відбувається у стовпчастих клітинаху них більше хлоропластів; в овальних клітинах фотосинтез здійснюється менш активно, у них запасаються різні речовини. Міжклітинники забезпечують газообмін у листку, вони з’єднані з продихами. Пластинка листка пронизана судинно-волокнистими пучками (жилками). До їхнього складу входять провідні елементи (ситоподібні трубки і судини) та механічні тканини. По ситоподібних трубках під час фотосинтезу іде відтік органічних речовин із листків до всіх органів. Судини забезпечують постачання клітин листка водними розчинами мінеральних речовин. Міцності листку надають волокна механічної тканини з потовщеними здерев’янілими оболонками.

Листопадодночасне скидання листків на період несприятливих умов. Листопад є пристосуванням рослин для захисту від надмірної втрати води або дуже низьких температур. Скидаючи листки, рослина запобігає висиханню в спекотний, сухий чи в холодний зимовий періоди. Позбавляючись листків, рослина також видаляє різні шкідливі продукти обміну, які накопичуються в них. Рослини, що скидають листя одночасно, називають листопадними. У деяких рослин заміна листків відбувається поступово: старі відмирають, а в той же час з’являються молоді листкице вічнозелені рослини.

 


Біологія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.